Ekspedycja to zorganizowana wyprawa, której celem jest eksploracja, badanie lub wykonanie określonego zadania, często w trudno dostępnych lub nieznanych miejscach. Ekspedycje mogą być też formą turystyki przygodowej, organizowaną dla osób szukających ekstremalnych przeżyć. W edukacji i nauce ekspedycje terenowe pozwalają na praktyczne poznawanie świata i zjawisk w ich naturalnym środowisku, co czyni je szczególnie cennym doświadczeniem dla uczestników.
Jednym słowem-jest to sposób odkrywania świata, dla tych bardzo ciekawych tym, co nas otacza.
Często spotkasz nas na "szarych miejscach na mapie". Są to tereny zdegradowane, gdzie ekspansja człowieka poszła o krok za daleko. Takie miejsca wydają się zamknięte, zapomniane, nielubiane przez nikogo i mówiące nam dosłownie "Błąd! Miejsce nie istnieje! Zawróć!". Uważamy jednak, że zrozumienie terenów zanieczyszczonych jest bardzo ważne w celu uniknięcia kolejnych katastrof ekologicznych w przyszłości.
Z drugiej strony pokazujemy piękno dzikiej przyrody naszego regionu, które odwiedzamy w ramach "tych weselszych" ekspedycji badawczych. Znajdziesz nas więc również w lasach, na bagnach i łąkach.
Jesteśmy niezależną grupą badawczo-ekspedycyjną z Zielonej Góry. Działamy głównie na terenie województwa lubuskiego. Mamy doświadczenie w pracy w terenie, plecaki pełne sprzętu badawczego i dzikość w sercach. Więcej o aktualnym składzie naszej ekipy przeczytasz tutaj. Pamiętaj, że nie jesteśmy zamkniętą grupą. Może to na Ciebie czekamy! Jeśli chcesz do nas dołączyć i działać z nami sprawdź tutaj.
Powstaliśmy ponieważ nie zgadzamy się na postępującą degradację środowiska. Ze smutkiem obserwujemy jak złe zarządzanie doprowadza do kolejnych katastrof ekologicznych w regionie. Kochamy przyrodę jednak nie jesteśmy radykalistami. Nie postulujemy o koniecznym zamknięciu kopalni, przemysłu chemicznego i zarzymaniu wszystkich wycinek w kraju. Chcemy nadać dyksusji na temat lokalnych problemow merytoryczny i fachowy ton oparty na rzetelnej wiedzy i współpracy z mieszkańcami, i władzą.
Jeśli chcesz rzeczy wielkich, zaczynaj od małych
Monitoring środowiskowy: pomiary właściwości wody, substancji biogenicznych, metali cieżkich, zanieczyszczeń organicznych, zdolności sorpcyjnych gleby, identyfikacja bioindykatorów i form geologicznych;
Organizacja warsztatów i spotkań z zakresu edukacji środowiskowej i edukacji o bezpieczeństwie chemicznym;
Wsparcie lokalnych samorządów odnośnie przyszłości terenów zanieczyszczonych, skażonych i zdegradowanych;
Odkrywanie lokalnych źródeł zanieczyszczeń i analizowanie ich skutków;
Dementowanie mitów naukowych o szkodliwości wszelkich związków chemicznych.