Chemia tworzy życie, a także zabija. Zanieczyszczenie chemiczne naszego otoczenia jest faktem, a w czasie zajęć spróbujemy stać się środowiskowymi detektywami - będziemy szukać poszlak, tropić zanieczyszczenia, weryfikować nasze przypuszczenia i uczyć się jak bacznie monitorować stan środowiska i jak tym zanieczyszczeniom w przyszlosci zapobiegać.
Dostępne w formie dwugodzinnej dla grup od 7 do 30 uczestników;
Zajęcia odbywają się we wspólnie wybranej lokalizacji, jednak konieczny jest dostęp do zbiornika z wodą lub rzeki. Ostateczna forma i cena zajęć silnie uzależniona jest od terenu (tj. dostęp do wody, lasu, sezon, topografia terenu) oraz odległości od Zielonej Góry.
Tak jak każde badanie ma swoje hipotezy i cele, tak każde zajęcia mają swój temat przewodni. W czasie zajęć z chemii terenowej skupimy się na zanieczyszczeniu środowiska metalami ciężkimi.
Proponowane aktywności w trakcie zajęć to: pobieranie próbek wody, pobieranie próbek osadu i gleby, analiza osadu, pomiary fizykochemiczne wody, badanie gleby, pomiary radiochemiczne, podstawowe badania chemiczne.
Zajęcia są świetną odskocznią od standardowej lekcji chemii;
Po zajeciach moze odbyc sie dodatkowa część wykładowa;
Kompatybilność z podstawą programową.
Warsztaty "Wyprawa Badawcza - Operacja: Metale"
Podczas warsztatów są realizowane są częściowo następująco treści z aktualnej podstawy programowej dla klas 7-8 Szkół Podstawowych.
Chemia:
Projektuje i przeprowadza proste doświadczenia chemiczne.
Sporządza mieszaniny i dobiera metodę rozdzielania składników mieszanin (np. sączenie, destylacja, rozdzielanie cieczy w rozdzielaczu); wskazuje te różnice między właściwościami fizycznymi składników mieszaniny, które umożliwiają jej rozdzielenie.
Opisuje obieg tlenu i węgla w przyrodzie.
Wymienia źródła, rodzaje i skutki zanieczyszczeń powietrza; wymienia sposoby postępowania pozwalające chronić powietrze przed zanieczyszczeniami.