ZAJĘCIA DLA SZKÓŁ
ZAJĘCIA DLA SZKÓŁ
Każdy skrawek przyrody jest pełen tajemnic i wierzymy że wraz z lepszym zrozumieniem jej wzrasta nasza świadomość jak bardzo musimy ją chronić. Warsztaty nauki terenowej łączą w sobie elementy wszystkiego z czym stykamy się od lat zawodowo - ochrony środowiska, chemii i geologi, a także dotykają otaczającej nas przyrody i współczesnych środowiskowych i społecznych problemów.
Najprościej mówiąc - oferujemy warsztaty z badań terenowych, czyli to co naukowcy pracujący ze środowiskiem naturalnym lubią najbardziej. W prosty i przystępny sposób. Na naszym podwórku.
Nie chodzi tu jednak o zalewanie uczestników wiedzą z zupełnie nowych dla nich dziedzin. Chcemy jednak pokazać czym się zajmujemy i ile niekończących się przygód niesie studia i praca w badaniach środowiskowych. Naszym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na otaczającą nas przyrodę poprzez wskazanie jak bogaty świat to jest. Przyroda wokół nas jest piękna, ale jest również pod ostrzałem. Chcemy przekazać młodym ludziom więdzę na co zwracać uwagę, jak samodzielnie monitorować stan środowiska naturalnego, zapobiegać skażeniom i zanieczyszczeniom i bić na alarm kiedy sprawy idą źle.
Warsztaty są głównie adresowane do szkół i różnego rodzaju ośrodków edukacyjnych zainteresowanych wprowadzeniem podstaw geologii, geochemii, hydrologii lub oceanografii oraz którym bliskie jest krzewieie świadomości ekologicznej młodych pokoleń. Zajęcia realizują w praktyczny i ciekawy sposób podstawę programową przewodzianą do realizacji w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w opisie poszczególnych warsztatów.
Wzięcie udziału w warsztatach pozwoli na spojrzenie na otaczającą nas przyrodę z zupełnie nowej perspektywy - od dociekliwej i analitycznej strony. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać skały po których chodzą, zrozumieją dlaczego bagna są tak istotne oraz jakie procesy zachodzą w wodzie rzecznej. To będzie unikatowa na skalę Polski okazja by zobaczyć jak naukowcy pracują w terenie - na co zwracamy uwagę i jakie problemy napotykamy.
Nie są to typowe warsztaty przyrodnicze czy spacery po lesie - nie skupiamy się na ptakach, tropach zwierząt i piętrach lasu. Idziemy w teren z aparaturą chemiczną i mierzymy jakość i skład naszych wód, gleby i osadów rzecznych.
Przy odpowiednim zaangażowaniu uczestnicy może złapią smygałkę podróżnika i naukowca za jednym zapachem. Ale uwaga! To dość niebezpieczna mieszanka.